Φίλοι που μας παρακολουθούν

Τρίτη 16 Νοεμβρίου 2010

Δ' Εθνική, 6ος Όμιλος: Τα αποτελέσματα και η Βαθμολογία της 9ης Αγωνιστικής

9 η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Δ' Εθνικής στον 6ο όμιλο και έχουμε αλλαγή σκυτάλης στη κορυφή της Βαθμολογίας.

Η Καλαμάτα δείχνει σαν ορμητικός χείμαρρος, που παρασύρει όποιον βρει μπροστά της. Αυτό έγινε και στο εκτός έδρας παιχνίδι στη γειτονική Σπάρτη, κερδίζοντάς την με 0-2.
Ο μέχρι πρότινος πρωτοπόρος Αστέρα Αμαλιάδας, στραβοπάτησε εντός έδρας με τον αξιόμαχο Τριταιϊκό και έμεινε στο 1-1, χάνοντας τη πρωτιά και έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.

Αναλυτικά, η
"Μαύρη Θύελλα"....

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi0-8Z423ya3ACiUJXg5uxe_iWPE3WQglg0V1RW0y9fiNOZQJIkLVTwA2WFjBtMQPKvLwQ43pJ5UbxJnj-OysmnBV9JebvxOGf7jQiKQ3kDARWeNhWU0L40AngiIstMdPu8KcvoM9KhMwox/s1600/BULDOK-5.jpgμε 300 οπαδούς στο πλάι της, πήρε σπουδαία νίκη μέσα στη Σπάρτη από την ομώνυμη ομάδα και σκαρφάλωσε αήττητη στη κορυφή του Βαθμολογικού Πίνακα με 24β.
Μετά το τέλος του αγώνα, όλη η αποστολή γνώρισε την αποθέωση απ' όλο το φίλαθλο κοινό που παρακολούθησε τον αγώνα και δείχνει από νωρίς, ότι θα είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτιση του πρωταθλήματος.
Ο Αθανασόπουλος ήταν για άλλη μια φορά ο πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού σημείωσε και τα δύο τέρματα για την ομάδα του, στο 65' και 90' αντίστοιχα.

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Μεσσηνιακός με τη καθοριστικής σημασίας νίκη του απέναντι στην ομάδα των Κροκεών με 1-0. Το τέρμα σημείωσε 5' πριν λήξει το πρώτο 45λεπτο, ο Μαραβέλας.
Αιφνιδιάστηκε ο Πάμισος από τους ποδοσφαιριστές της Αχαϊκής, αφού μόλις στο 3' της αναμέτρησης, ο Σπυρόπουλος για λογαριασμό της ομάδος του σκόραρε σε 0-1.
Αυτό άγχωσε τους "Νησιώτες" οι οποίοι κατάφεραν στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 62' με το Μπεγέτη να ισοφαρίσει σε 1-1. Παρά την ψυχολογική ανάταση που πήρε και τη πίεση που άσκησε στην ομάδα της Κάτω Αχαγιάς, δεν κατάφερε στο τέλος να πάρει τους τρεις πολίτιμους βαθμούς της νίκης.

Μεγάλο άγχος είχε η ομάδα της Εράνης Φιλιατρών, αφού στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 2-1, απέναντι στη σκληροτράχηλη ομάδα του Ζαβλανίου, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή, παρόλο που έχασε πέναλτι στο 88' σε ανατροπή του Μουρούσια.
Ο Βογιατζής πέτυχε το 0-1 στο 31' για τους φιλοξενούμενους, όπου ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν μεταμορφωμένοι και κατάφεραν στο 61' να ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Γεωργιόπουλο. 88' πέναλτι και αποβολή υπέρ της Εράνης με εκτελεστή το Γεωργιόπουλο, αλλά και τρομερή απόκρουση του τερματοφύλακα Παπαδόπουλου
Ώσπου φτάνουμε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και κάτω από τρομερή πίεση, οι ποδοσφαιριστές της Εράνης να πανηγυρίζουν έντονα το τέρμα που σημείωσε ο Μουρούσιας, αφού αποδείχθηκε η χρυσή αλλαγή (81') και τους έδωσε τη νίκη στο 94' με 2-1.

Στα Βραχνέικα ο νεοφώτιστος Α.Ο. Κυπαρισσίας γνώρισε την ήττα από το τοπικό Διαγόρα με 1-0 και έχασε τρεις πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια. Στο μπάγκο των γηπεδούχων κάθισε για πρώτη φορά ο νεοαποκτηθέντες προπονητής
Αντρέας Ζήκο, όπου στέφθηκε με νίκη για την ομάδα του. Να σημειώσουμε ότι το γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Μιχάλης Μπενέτος στο 51o λεπτό.