Φίλοι που μας παρακολουθούν

Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2011

Δ' Εθνική, 6ος Όμιλος: Τα αποτελέσματα και η Βαθμολογία της 23ης Αγωνιστικής

Με δύο Μεσσηνιακά ντέρμπι συνεχίστηκε η 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Δ' Εθνικής στον 6ο όμιλο και τα δύο βρήκαν νικητές τους φιλοξενούμενους.
Η Καλαμάτα συνέτριψε το Μεσσηνιακό με 1-5 και παραμένει στη κορυφή στο +7β. από το 2ο Αστέρα Αμαλιάδας που στραβοπάτησε στην Εράνη (0-0) και ο Α.Ο Κυπαρισσίας πήρε σπουδαία βαθμολογικής νίκη μέσα....στο Πάμισο 0-1 και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για τον αγώνα που κάνει για παραμονή στη κατηγορία.
 Αναλυτικά τα παιχνίδια:.....
Μεσσηνιακός - Καλαμάτα 1-5
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgDRqaaclA3528CB8kyzwYb7an_UaJdmfBdiIBbuzDpN4zAG9S2YZN5LP4HEHlgHb6dY6mvxwanmd-kwA5gnSb4X6tmexOjbJTn2Mef_RqKvBKr7KNxc0OUVD8da2K7Wrva6dHRsrrQW-E/s1600/%25CE%259C%25CE%2591%25CE%25A5%25CE%25A1%25CE%2597+%25CE%2598%25CE%25A5%25CE%2595%25CE%259B%25CE%259B%25CE%2591-%25CE%2598%25CF%258D%25CE%25B5%25CE%25BB%25CE%25BB%25CE%25B1+%25CF%2580%25CE%25B1%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%258D%2521%2521%2521.jpgΜε άλλη μια πεντάρα στο παθητικό του, ο Μεσσηνιακός έχασε στο γήπεδό του από τη πρωτοπόρο του ομίλου Καλαμάτα με 1-5 και πλέον ο υποβιβασμός στο τοπικό πρωτάθλημα είναι πλέον αποδεκτός απ' όλους. Κάποτε θα έλεγε κανείς ότι πήγαινε να δει ένα μεγάλο Μεσσηνιακό ντέρμπι. Οι καιροί άλλαξαν και το σήμερα είναι τελείως διαφορετικό.
Η "Μαύρη Θύελλα" είναι ολοταχώς για τη Γ' Εθνική και οι "Πράσινοι" για την Α' τοπική κατηγορία.
Μόλις στο 3' ο Αθανασόπουλος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους δείχνοντάς μας το τι θα γίνει στο σημερινό παιχνίδι. Ο Δρούγας διπλασίασε τα τέρματα για τη "Θύελλα" στο 25', για να μειώσει πέντε λεπτά αργότερα ο Ξεροβάγλας σε 1-2. Το ημίχρονο έκλεισε με άλλο ένα τέρμα του Αθανασόπουλου στο 44'.
Στην επανάληψη με πολύ δυναμισμό, σε καλή φυσική κατάσταση και καλύτερο έμψυχο υλικό οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλα δύο τέρματα, με τον Δημητρακόπουλο στο 60' και τον Αθανασόπουλο στο 76' με το τρίτο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 1-5.
Δοκάρι είχε στο 40' ο Δρούγας για τους φιλοξενούμενους.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ:  Νιάρχος, Κουλουράς, Σταματελόπουλος, Ματσουρίδης(74΄ Κατσιδης), Τριάντος, Καραγιανίδης, Αθανασίου, Νινιός, Ξεροβάγλας, Μπάκας(46΄Μαραβέλας), Μουτσούλας(87΄Φλέσας)
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Λυμπερόπουλος, Νικητόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Ταμουράς, Μπλέτσας, Κωσταντόπουλος, Πολίτης(65΄Αγγελόπουλος), Τσακαράκης(78΄Συσμανίδης), Αθανασόπουλος, Δρούγας, Δημητρακόπουλος.

Πάμισος - Α.Ο.Κυπαρισσίας 0-1
Σταθμός για τη συνέχεια του πρωταθλήματος ήταν το σημερινό παιχνίδι για την Κυπαρισσία, ύστερα από το μεγάλο διπλό που πέτυχε στην έδρα του Πάμισου και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής.
Απ' την άλλη οι γηπεδούχοι δικαιούνται κάτι παραπάνω από την ήττα, καθώς ήταν άτυχοι στη τελική προσπάθεια και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε σημειώσει τουλάχιστον το γκολ της ισοφάρισης. Να σημειωθεί ότι οι Νησιώτες ήταν αήττητοι φέτος στην έδρα τους και οι φιλοξενούμενοι παίρνουν και μια νίκη γοήτρου πέραν των πολύτιμων βαθμών.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 72' ο Σιγέρης με άπιαστο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.
ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Καλλιντέρης, Καπακλής (67' Πολυμενέας), Κωτσάκης, Κουρεντζής, Κυριακόπουλος, Μωράκης, Πατσιώτης (59' Γεωργιόπουλος), Ζάκκας (51' Πετσόπουλος), Μπεγέτης, Ηλιόπουλος, Αντωνίου.
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ: Μπέλι, Δασκαλάκης, Γεωργόπουλος, Λυδιώτης, Στρατικόπουλος, Ανδρουτσής, Μοροσάνου (53' Μπούρδος), Σιγέρης (81΄Μακρής), Δαραμάρας, Παναγόπουλος, Μανδραπήλιας.

Εράνη Φιλιατρών-Αστέρας Αμαλιάδας 0-0
http://2.bp.blogspot.com/_TmqXN-6PNOE/TLGQNt2rrwI/AAAAAAAADVY/5Ym7QbCaXb4/s1600/624.jpgΛευκή ισοπαλία (0-0) ήταν το αποτέλεσμα ανάμεσα στην Εράνη Φιλιατρών και τον Αστέρα Αμαλιάδας, σε ένα ματς όπου και οι δυο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία.
Οι μεν γηπεδούχοι δεν τα κατάφεραν και έχασαν πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά τους να παραμείνουν στη κατηγορία, οι δε φιλοξενούμενοι ήθελαν τη νίκη στον αγώνα που κάνουν για τη κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδό τους στη Γ' Εθνική.
Ο Αστέρας ήταν καλύτερος ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, που έχασε κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν τα κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα ώστε να φύγει νικητής από τα Φιλιατρά

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ: Αθανασόπουλος, Καλογερόπουλος, Κώτσος( 82΄Παχούμης), Παναγιωτίδης, Ντινιώτης(73΄ Παπαδόπουλος),Λυμπερόπουλος, Ανδρεόπουλος, Κορμπής(61΄Παχούμης), Μουρούσιας, Α. Γεωργιόπουλος, Βασιλόπουλος.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Τρυφωνόπουλος(67' Ζώντος), Φερεκίδης, Γκέρτσος, Γ. Παρασκευόπουλος, Γουβαλάρης, Νούλας, Γκρίλλας (59' Καμαρινός), Α. Παναγιωτόπουλος, Μαργαρώνης (86' Χ. Παρασκευόπουλος), Ρούνης, Παπαθεοδώρου.