Φίλοι που μας παρακολουθούν

Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Δ' Εθνική, 6ος Όμιλος: Τα αποτελέσματα και η Βαθμολογία της 14ης Αγωνιστικής

14 αγωνιστική του πρωταθλήματος της Δ' Εθνικής στον 6ο όμιλο και έχουμε την Καλαμάτα να γνωρίζει τη πρώτη της ήττα με 2-0 από την Αχαϊκή εκτός έδρας, αλλά να παραμένει στη κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου, συγκάτοικο με τον Αστέρα Αμαλιάδας, ο οποίος συνέτριψε εκτός έδρας τον Αχιλλέα Καμαρών με 1-5.
Μεγάλο παιχνίδι και πολλά τέρματα επιφύλαξε στο κατάμεστο γήπεδο του Αστέρα Μαχαιράδου, όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε....ισόπαλη 3-3 με τον Α.Ο. Κυπαρισσίας. Και τα έξι τέρματα σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 85' με το Καλαμαρά.
Η Εράνη στο ντέρμπι της Μεσσηνίας κέρδισε το Πάμισο Μεσσήνης με 1-0 με τέρμα που πέτυχε με ωραία κεφαλιά ο  Λυμπερόπουλος στο 23΄
Ο Μεσσηνιακός δεν κατάφερε να ξεπεράσει τη βαριά ήττα με 9-1 από τη Σπάρτη τη προηγούμενη αγωνιστική και παραχώρησε λευκή ισοπαλία 0-0 στον Εθνικό Σαγεΐκων

Ανακόπηκε η ξέφρενη πορεία της "Μαύρης Θύελλας" στην Κάτω Αχαγιά από την Αχαϊκή η οποία έπαιξε δυνατά και από το πρώτα λεπτά του παιχνιδιού επέβαλε το ρυθμό της.
Στο 4' έχασε σημαντική ευκαιρία όταν σε σουτ του Καρατζανίδη έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Λυμπερόπουλος και αμέσως στο 6' σε σουτ του Σπηλιόπουλου η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο 2ο ημίχρονο μια από τα ίδια σ' ένα παθητικό ρόλο οι Καλαματιανοί προσπαθούσαν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα, αλλά ο Καρατζανίδης που ήταν από τους κορυφαίους του παιχνιδιού καταφέρνει στο 52' να ανοίξει το σκορ για την Αχαϊκή και να προηγηθεί με 1-0
Η Καλαμάτα προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και με αντεπιθέσεις να σημειώσει την ισοφάριση, αλλά στο 74' δέχθηκε και το 2-0 από τον Νιφορόπουλο  όπου ήταν και το τελικό σκορ.