Φίλοι που μας παρακολουθούν

Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2010

Δ' Εθνική, 6ος Όμιλος: Τα αποτελέσματα και η Βαθμολογία της 10ης Αγωνιστικής

10 η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Δ' Εθνικής στον 6ο όμιλο και έχουμε την Καλαμάτα δυναμικά να οδηγεί τη κούρσα του ομίλου, αήττητη με 27 β. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μετά από την μεγάλη εκτός έδρας επιτυχία στη Σπάρτη, η "Μαύρη Θύελλα" κερδίζει εκτός έδρας και στα Σαγέϊκα τον τοπικό Εθνικό με το ίδιο σκορ, 0-2.
Η ομάδα του Έλβιο Μάνα.....
δείχνει την απαραίτητη σοβαρότητα για το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και με υπομονή και καλή δουλειά, παίρνει τους βαθμούς, όπου θα την οδηγήσουν στην Football League
Για την ιστορία, οι "Καλαματιανοί" πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Σισμανίδη στο 30' λεπτό και τον Αθανασόπουλο στο 81'.
Η μεγάλη ανατροπή έγινε από τον Αστέρα Αμαλιάδας, που ενώ έχανε με 3-1 στη Ζάκυνθο, κατάφερε να το κάνει σε 3-4 μέσα σε 5' και να πάρει τους χρυσούς βαθμούς, που τον κρατάνε σταθερά στη 2η θέση με 26β.

Δύο μεγάλα ντέρμπι είχαμε και στη Μεσσηνία για τη 10η αγωνιστική.
Σε ένα σπουδαίο ματς ανάμεσα σε δύο έμπειρες ομάδες της κατηγορίας, Μεσσηνιακός και Πάμισος αναδείχθηκαν ισόπαλοι σε 2-2. Το σκορ αδικεί τους γηπεδούχους, αφού αυτοί δικαιούνταν κάτι παραπάνω από την ισοπαλία, βάσει της εικόνας και διαμόρφωσης του σκορ.
Στο 23΄ ο Μαραβέλας σημειώνει το 1-0, για να κάνει το 2-0 ο Νινιός στο 50΄. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 54΄ με τον Κούτρη σε 2-1, για να διαμορφωθεί το τελικό 2-2 στο 67΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπεγέτη.

Στο άλλο Μεσσηνιακό και γειτονικό ντέρμπι, σε ένα κατάμεστο στάδιο από φιλάθλους, ένα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα ήταν αρκετό να δώσει τη νίκη στην έμπειρη Εράνη έναντι της νεοφώτιστης Κυπαρισσίας με 0-1 στο 93' από τον Σταύρου. Οι φιλοξενούμενοι στο 90', είχαν χάσει και πέναλτι με τον Ντινιώτη καθώς απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.