Φίλοι που μας παρακολουθούν

Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2013

Basket League ΟΠΑΠ: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 55-45

http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/A1Olympiakos/article2454864.ece/ALTERNATES/w620/osfppao.jpgΟ Ολυμπιακός νίκησε στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό σε ένα μέτριο παιχνίδι με 55-45, άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα και έμεινε "ζωντανός" στο κυνήγι της πρώτης θέσης.
Τρίποντο-μαχαιριά του Μπρεντ Πέτγουεϊ 1:26'' πριν το τέλος.
Ο αγώνας:
Ο Ολυμπιακός....
με τρίποντο του Μάντζαρη άνοιξε το σκορ, όμως ο Παναθηναϊκός με έξι διαδοχικούς πόντους πέρασε μπροστά (3-6).
Ο Γιώργος Πρίντεζης ισοφάρισε σε 6-6.
Ο Ολυμπιακός με 2/2 βολές του Πρίντεζη πέρασε μπροστά με 9-8 για να σημειώσει ο Μαυροκεφαλίδης το 9-10 για το "τριφύλλι". Τα τρίποντα των Φώτση, Μάντζαρη έκαναν το σκορ 12-13, με τον Ματ Λοτζέσκι να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους (14-13).
Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ολοκληρώθηκε με 16-13 για τον Ολυμπιακό, σκορ που διαμόρφωσε ο Μπράιαντ Ντάνστον.
Στην δεύτερη περίοδο, πέρασε στο παρκέ στο 11ο λεπτό του αγώνα ο Ρόκο Λένι Ούκιτς, ενώ στο 12' έπειτα από δύο άστοχες βολές του Τζέιμς Γκιστ ο Λοτζέσκι με τρίποντο έκανε το 19-13, ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους έξι πόντους. Ο Ούκιτς με 1/2 βολές μείωσε σε 19-14 για να κάνει ο Περπέρογλου με τρίποντο το 22-14 στο 13'. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 22-16 και σε 22-18, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης πέτυχε το 22-20 στο 16ο λεπτό του αγώνα.
Ο Διαμαντίδης με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (22-23) και ο Σπανούλης σημείωσε το 24-23, 1:37'' πριν το ημίχρονο. Ο Κάρι έκανε το 24-25 και ο Ματ Λοτζέσκι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 27-25. Ο Διαμαντίδης και πάλι ισοφάρισε σε 27-27 για να κλείσει το ημίχρονο στο 29-27 με δύο εύστοχες βολές από τον Ματ Λοτζέσκι.
Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο (31-27) για να κάνει ο Νίκος Παππάς το 31-29. Ο Πρίντεζης με τρίποντο έκανε το 34-29 και ο Φώτσης με σουτ δύο πόντων μείωσε σε 34-31. Ξανά ο Πρίντεζης πέτυχε στο 23' το 36-31, σημειώνοντας όλους τους πόντους της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ματ Λοτζέσκι μετά από τρία λεπτά χωρίς σκορ στο ματς για τις δύο ομάδες κάνει με 2/2 βολές το 38-31, ενώ και πάλι ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (40-31).
Ο Μάικ Μπράμος μείωσε με τρίποντο σε 40-34, ο Σλούκας πέτυχε το 42-34 για να μειώσει ο Διαμαντίδης σε 42-36. Ο Σλούκας και πάλι έκανε το 44-36, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 44-38 στο 31ο λεπτό του ματς και ο Σίμονς πέτυχε το 46-38. Ο Διαμαντίδης με τρίποντο μείωσε σε 46-41, ενώ και πάλι ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέτυχε το 46-43. Ο Κώστας Σλούκας έκανε το 48-43, με τον Έλληνα γκαρντ να ανεβάζει την διαφορά στους οκτώ πόντους (51-43), τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.
Ο Νίκος Παππάς μείωσε σε 51-45, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά από βήματα του Λοτζέσκι κάλεσε τάιμ άουτ στο 38'. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ 1:26'' πριν το τέλος του ματς με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (54-45).
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 29-27, 44-36, 55-45