Φίλοι που μας παρακολουθούν

Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Απρόσμενη ήττα Παναθηναϊκού με 72-68 από τον Ίκαρο Καλλιθέας

Δεύτερη ήττα σε τέσσερις αγωνιστικές, υπέστη ο Παναθηναϊκός με 72-68 από τον Ίκαρο Καλλιθέας, στο κλειστό της Γλυφάδας, για την Α1 ανδρών στο μπάσκετ
Ο Αλέξης Κυρίτσης «σκότωσε» την πρώην ομάδα του με 19 πόντους, σημειώνοντας στο τέλος 4/4 βολές που επηρέασαν την έκβαση και χάρισαν τη δεύτερη νίκη στον Ίκαρο
Πρώτος σκόρερ....
του Παναθηναϊκού ο Μπράμος με 10 πόντους, ενώ εκτός δωδεκάδας ήταν για τους «πράσινους» ο Άρμστρονγκ.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 30-42, 48-52, 72-68

Κι όμως... ο Παναθηναϊκός είχε κάνει καλό ξεκίνημα, όταν προηγήθηκε 7-23 και 13-23 με τη λήξη της 1ης περιόδου.
Ο Αλέξης Κυρίτσης που πέρυσι φορούσε την «πράσινη» φανέλα έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 29-34 στο 17ο λεπτό.
Με συνοπτικές διαδικασίες οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη βρέθηκαν στο +12, 30-42, στο ημίχρονο. Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην 3η περίοδο.
Στο 27' ο Φαγιέ διαμόρφωσε το 43-49 έξω από τα 6.75, ενώ η έναρξη της 4ης περίοδου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +4, 48-52.
Ο Βρκιτς έκανε εκπληκτικό παιχνίδι στην επίθεση για την ομάδα του Πρίφτη και 6 λεπτά πριν τη λήξη ο Ίκαρος ισοφάρισε, 58-58.
Στο 37' ο Λάσμε τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Ίκαρος, 63-63.
«Χιτσκοκικό» το φινάλε και 45'' πριν τη λήξη ο Ούκιτς αστόχησε σε τρίποντο για τον Παναθηναϊκό με το σκορ στο 66-67.
Ο Λάσμε υπέπεσε σε φάουλ στα 22" πάνω στον Κυρίτση, με τον τελευταίο με 2/2 να διαμορφώνει το 68-67 υπέρ του Ικάρου.
Επιθετικό φάουλ ο Διαμαντίδης 15" πριν το τέλος, ο Κυρίτσης με άλλες 2/2 βολές ανέβασε τη διαφορά στο +3, 70-67 και όπως αποδείχτηκε όλα είχαν κριθεί.
Ο Διαμαντίδης αστόχησε σε 1 από τις δύο βολές για το 70-68 και το τελικό 72-68 διαμόρφωσε με κάρφωμα στην εκπνοή ο Φαγιέ.

Διαιτητές: Γκούμας, Ξενικάκης, Μπίκας

Ίκαρος (Δημήτρης Πρίφτης): Στρνατν, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 19, Βρκιτς 16(3), Ουάιατ 2, Φαγιέ 12(3), Γκίμπσον 15(4), Γιαννακίδης, Σίμτσακ 8.

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 5, Μπράμος 10(2), Πάνκο 9(1), Ματσιούλις 6, Ούκιτς 8(2), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 6(1), Κίτσεν 9(1), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 3(1), Σκορδίλης 2.